Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
Kupując mieszkanie, dzieląc nieruchomość lub sprzedając działkę deweloperowi często spotykamy się z terminem PUM. Jest to skrót od słów Powierzchnia Użytkowa Mieszkalna, który w skrócie określa przestrzeń, jaką będą mogli użytkować mieszkańcy domu lub lokalu. W praktyce nie jest to jednak takie proste. Co konkretnie oznacza PUM i czym różni się od całkowitej lub użytkowej powierzchni budynku? Czytaj dalej!
W skład PUM wchodzi większość pomieszczeń, które na co dzień użytkują lokatorzy. Wlicza się w nią powierzchnię pokojów, kuchni, łazienek, przedpokojów, korytarzy, ale również tarasów i werand (pod warunkiem, że są zadaszone). Nie wlicza się zaś piwnic (chyba że mówimy o podatku od nieruchomości), pralni, poddaszy, balkonów i niezadaszonych tarasów i werand.
Obok PUM istnieje również pojęcie powierzchni użytkowej. W większości przypadków ma ono tę samą wartość i stosuje się je zamiennie, jednak nie zawsze tak jest. W przeciwieństwie do PUM powierzchnia użytkowa uwzględnia również wysokość pomieszczenia. Będzie więc mniejsza na poddaszu, gdzie w niektórych partiach pomieszczenie może być niższe niż 1,5 m przyjęte jako wartość graniczna.
Innym pojęciem, które stosuje się obok PUM, jest powierzchnia całkowita domu lub mieszkania. Mówiąc najprościej, jest to powierzchnia całej kubatury nieruchomości łącznie z grubością ścian, murów zewnętrznych, z balkonami itd.
Czytaj również: Jak inwestować w nieruchomości komercyjne?PUM to bardzo użyteczny parametr pozwalający łatwo stwierdzić, jaka powierzchnia może być użytkowana w danej nieruchomości. Jest to bardzo ważne nie tylko dla klienta, który musi wiedzieć, na jakim obszarze, przyjdzie mu się na co dzień poruszać, ale również dla wspomnianych wyliczeń majątkowych, a nawet spraw spadkowych, kiedy nie rzadko trzeba dokonać podziału nieruchomości.
Powierzchnia użytkowa mieszkalna jest również kluczowym parametrem dla deweloperów. To właśnie PUM, a nie, jak można by się domyślać powierzchnia działki, jest dla nich kluczowym kryterium przy zakupie gruntu. Działka, mimo dużej powierzchni może mieć kształt, na którym trudno z sensem ustawić budynek (np. długa i wąska, jak to często bywa w przypadku działek rolnych). Taki kształt wymusza wzniesienie mniejszego budynku niż na działce o tej samej powierzchni, ale o standardowym kształcie. W efekcie daje to mniejszą powierzchnię użytkową, czyli mniejsze zyski ze sprzedaży mieszkań. To właśnie kierowanie się w pierwszej kolejności PUM jest odpowiedzialne, za tak drastyczne różnice w cenach, podobnych wydawałoby się, działek, z jakimi mamy często do czynienia na rynku.
Fakt, że interesuje Cię temat PUM, oznacza, że szukasz dla siebie nieruchomości komercyjnych. Jeśli interesują Cię mieszkania pod wynajem koniecznie przejrzyj nasze oferty. W przypadku gdy bardziej jesteś zainteresowany działkami inwestycyjnymi, sprawdź, co przygotowali nasi użytkownicy.
▸ Czym się kierują deweloperzy, szukając działek?
▸ Jak sprzedać hotel lub pensjonat?