Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
Wybór właściwej formy prowadzenia działalności jest kluczowy dla jej przyszłego funkcjonowania. Może on wpłynąć nie tylko na kwestie formalne, jak np. miejsce rejestracji, ale również na jej aspekty prawne i finansowe. Z tego powodu, przed założeniem działalności, należy gruntownie przemyśleć wszystkie za i przeciw odnośnie do konkretnego rodzaju spółki lub działalności jednoosobowej.
Dzisiaj przyjrzymy się spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ jest to najchętniej wybierana forma działalności w Polsce.
Jakie korzyści płyną z założenia Sp. z o.o.:
1. Ograniczenie odpowiedzialności – Sp. z o.o. jest spółką, która ma osobowość prawną, co oznacza, że jej właściciele (udziałowcy) nie odpowiadają za zobowiązania firmy swoim prywatnym majątkiem. Odpowiedzialność udziałowców jest ograniczona do wysokości wniesionego kapitału.
2. Wiarygodność – występowanie majątku spółki wyraźnie oddzielonego od majątku udziałowców, przekłada się pozytywnie na jej wiarygodność. Dzięki temu inne podmioty mogą chętniej podejmować współpracę z naszą firmą niż np. z jednoosobową działalnością, gdzie różnica między majątkiem firmy, a majątkiem właściciela jest dużo bardziej płynna.
3. Dostęp do finansowania – wiarygodność może przekładać się na łatwiejsze uzyskiwanie finansowania. Instytucje finansowe oraz prywatni inwestorzy często wymagają zabezpieczeń, których funkcję pełni często majątek spółki.
4. Elastyczność – Sp. z o.o. jest elastyczną formą prowadzenia działalności gospodarczej, która pozwala na łatwe zmiany w strukturze własnościowej i zarządzaniu.
5. Podział zysków – Sp. z o.o. umożliwia łatwy podział zysków między udziałowców, który może być prosto określony np. w oparciu o liczbę posiadanych udziałów.
Warto jednak pamiętać, że Sp. z o.o. ma też pewne wady. Przede wszystkim nie założymy jej „jednym kliknięciem” (jej ustanowienie wymaga, chociażby aktu notarialnego). Dla wielu ludzi minusem może być też konieczność wniesienia wkładu na pokrycie kapitału zakładowego (min. 5000 zł). Odstraszać może też pełna księgowość i podwójne opodatkowanie (zarówno podatek CIT jak i PIT).
Mimo to Sp. z o.o. jest nadal najchętniej wybieraną formą działalności w Polsce. Zwłaszcza że zamiast zakładać ją samodzielnie, można kupić gotową spółkę. Oferty poświęcone takim czystym spółkom można spotkać na sprawdzonych portalach dla biznesu.
Jeśli chcesz mieć firmę, ale niekoniecznie przebijać się przez procedury jej zakładania, sprawdź ogłoszenia poświęcone sprzedaży Sp. z o.o. na BiznesOferty.pl.
Znajdziesz je tutaj.