Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
Otwarcie samoobsługowej myjni samochodowej może być atrakcyjnym przedsięwzięciem dla przedsiębiorców zainteresowanych branżą motoryzacyjną. Tego rodzaju myjnie cieszą się rosnącą popularnością ze względu na wygodę, oszczędność czasu i elastyczność dla klientów. W tym artykule przedstawiamy odpowiedzi na kilka pytań nurtujących osoby, które chcą otworzyć własną samoobsługową myjnię samochodową.
Podstawową kwestią są koszty całego przedsięwzięcia. Myjnia w zależności od ilości stanowisk może kosztować od kilkuset do nawet miliona złotych. Stanowisk może być, ile sobie życzymy (i ile zmieści się na działce), ale najczęściej spotykane są myjnie z 3-4 stanowiskami. Ponadto, jeśli nie jesteśmy właścicielami działki, na której chcemy postawić naszą myjnię, to musimy również uwzględnić jej zakup i wyposażenie w media, jeśli jest to działka nieuzbrojona.
Myjnia samochodowa to biznes, który świetnie sprawdza się jako dodatek do innych działalności. Dlatego tak wiele myjni działa w okolicy stacji benzynowych. Po prostu wielu klientów decyduje się na umycie auta niejako "przy okazji" pobytu w innym miejscu. Dlatego podstawowym kryterium przy wyborze działki jest jego lokalizacja. W pierwszej kolejności powinna być to działka w sąsiedztwie miejsca odwiedzanego przez kierowców. Może być to wspomniana stacja benzynowa, supermarket, galeria handlowa itd. Dobrą lokalizacją może być też sąsiedztwo osiedla mieszkaniowego, ale tu musimy bardzo mocno przeanalizować pozostałe czynniki.
Działka pod myjnię musi bowiem być dobrze widoczna, ponieważ jest mało prawdopodobne, że klienci będą samodzielnie szukać naszego punktu usługowego. Powinni móc go dostrzec, po prostu przejeżdżając obok. Ponadto musimy dysponować bardzo dobrym dojazdem do działki. Im bardziej skomplikowany będzie dojazd, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo odwiedzin klientów. Z zagadnieniem działki łączy się kwestia planu zagospodarowania przestrzennego. Zanim wynajmiemy lub kupimy działkę, powinniśmy sprawdzić, czy miejscowy plan zagospodarowania dopuszcza taką działalność w tym miejscu.
Poza standardowym pozwoleniem na budowę najistotniejsza dla powstania naszej myjni jest decyzja środowiskowa. Występujemy po nią do urzędu gminy. Następnie należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne oraz odbiór myjni przez straż pożarną.
W Polsce działa kilkadziesiąt firm zajmujących się budową myjni samoobsługowych. Porównując ich oferty, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na cenę samej budowy, ale również na pakiet dodatkowych usług. Firmy z doświadczeniem w tej branży oferują pakiet szkoleń dla właścicieli myjni. Zapewniają również chemię w konkurencyjnych cenach. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto również uwzględnić, co obejmuje gwarancja i ile będzie kosztował standardowy serwis urządzeń.
Budowa myjni samoobsługowej jest skomplikowanym zadaniem, obarczonym sporym ryzykiem. Dobór działki, decyzje administracyjne, a wreszcie zainteresowanie klientów, to czynniki, których nie możemy być pewni. A gdyby dało się to wszystko ominąć i od ręki mieć gotowy punkt, którego dochody, koszty i rentowność byłyby znane? Jest to możliwe. Wystarczy kupić gotową myjnię samoobsługową. Na naszej stronie znajdziesz wiele ogłoszeń dotyczących sprzedaży myjni samochodowej. Jeśli interesują Cię konkretnie myjnie samoobsługowe, sprawdź ich oferty. Rozważ również ogłoszenia dotyczące działek pod myjnie.