Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
Każdy pracodawca jest zobowiązany zaopatrzyć pracownika w środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, jeśli zachodzi taka potrzeba. Wyposażenie takie jest udzielane pracownikowi nieodpłatnie. Stosowana odzież i środki ochrony powinny być dobrane do zagrożeń, na jakie jest narażony pracownik. Będą więc różne w zależności od miejsca pracy.
W co dokładnie powinien być wyposażony pracownik budowy i jakie środki ochrony indywidualnej powinien zapewnić mu pracodawca?
Na budowie oba te warunki zachodzą bezwzględnie. Dlatego każdy pracodawca powinien zapewnić pracownikowi odzież roboczą i obuwie, chyba że pracownik zdecyduje się na pracę we własnej odzieży, ale wtedy należy mu wypłacić ekwiwalent.
Pracownik budowy powinien być wyposażony w spodnie z długimi nogawkami (ogrodniczki), kurtkę roboczą i/lub przeciwdeszczową, kamizelkę ochronną i rękawice robocze. Jeśli chodzi o obuwie, to powinny być to buty robocze z podeszwą antypoślizgową, wkładką antyprzebiciową oraz metalowymi noskami.
Na budowie, zwłaszcza podczas pracy w pasie drogowym lub kolejowym, ale również w nocy oraz gdy wykorzystujemy ciężki sprzęt budowlany, pracownicy powinni być wyposażeni w kamizelki odblaskowe lub nosić odblaskowe kurtki.
Jeśli praca odbywa się na dworze lub w nieocieplanych pomieszczeniach, w okresie zimowym należy zapewnić pracownikom ocieplaną odzież roboczą. Przy zakupie zarówno tej letniej, jak i zimowej warto sprawdzić jej skład. Na rynku dostępne są spodnie oraz kurtki wykonane w 100% z bawełny, co pozwala zachować pełny komfort pracy, nawet przy wysokich temperaturach.
Inną istotną cechą odzieży roboczej jest jej użyteczność. Zarówno spodnie, jak i kurtki powinny być wyposażone w dużą liczbę kieszeni i kieszonek, pozwalającą na swobodne przechowywanie narzędzi i części stosowanych urządzeń.
O ile zapewnienie pracownikowi odzieży ma na celu ochronę przed stratą materialną, o tyle środki ochrony indywidualnej są niezbędne do zabezpieczenia życia i zdrowia pracownika. O to, jakie konkretnie powinny być używane na danej budowie, decyduje ocena ryzyka konkretnego pracodawcy. Do środków ochrony zaliczamy następujące kategorie:
Powyższe kategorie są wykorzystywane na różnych stanowiskach pracy na budowie, jednak rzadko stosuje się je wszystkie naraz. Dlatego należy precyzyjnie dobrać środki ochrony osobistej, tak by z jednej strony odpowiednio zabezpieczyć pracownika, ale z drugiej nie przepłacać.
Warto wspomnieć, że każdy sprzęt ochronny ma określoną wydajność i wytrzymałość. Dlatego wybierając go, należy dobrać jego parametry do konkretnych zastosowań. Przykładowo standardowa maska przeciwpyłowa występuje w trzech klasach zapewniających ochronę przed różnym stopniem zapylenia (jeśli interesuje Cię temat masek przeciwpyłowych, zajrzyj tutaj).
Fakt, że przeczytałeś ten artykuł, oznacza że interesuje Cię temat odzieży ochronnej i środków ochrony indywidualnej. Przejrzyj więc nasze ogłoszenia i wybierz te, które spełniają Twoje oczekiwania.
Odzież roboczą znajdziesz tutaj.