Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
Kupując płytki ceramiczne w hurtowni, często spotykamy się z oznaczeniem ich gatunku. Co kryje się pod tymi tajemniczymi numerami i jakie przełożenie może to mieć na planowaną inwestycję lub sprzedaż detaliczną? O tym dowiecie się z tego wpisu.
Każdy producent dokonuje kontroli jakości, zanim wyśle towar do odbiorców. Producenci gresu i płytek, również. To właśnie na tym etapie towar zostaje zakwalifikowany do konkretnego gatunku. Gatunki II i III są więc produktami niepełnowartościowymi, które jednak nadal mogą znaleźć nabywców.
gatunek I – to pełnowartościowy produkt. Cechują go wymiary i kolorystyka odpowiadające wzorcowym. Kąty i płaszczyzna takich płytek są idealne. Ich powierzchnia jest pozbawiona uszkodzeń mechanicznych, które mogą powstać w transporcie, lub na poszczególnych etapach produkcji. Płytki takie można stosować we wnętrzach reprezentacyjnych, ponieważ świetnie się prezentują.
gatunek II – płytki odbiegające od wzorca. Mogą nie być idealnie równe lub mieć kąty odbiegające od prostego (lub innych, zgodnych ze wzorcem). Mogą też mieć inną kolorystykę niż zakładana i posiadać drobne uszkodzenia mechaniczne. W większości przypadków nie powinny być to jednak skazy widoczne na pierwszy rzut oka. Płytki takie są wyraźnie tańsze niż te I gatunku. Można je stosować w pomieszczeniach, gdzie wygląd nie liczy się tak bardzo, a więc w różnego rodzaju pomieszczeniach gospodarczych, magazynach, chłodniach, pralniach itp.
gatunek III – czyli tzw. płytki poza jakością. Ich wady od razu rzucają się w oczy. Mogą mieć duże obtłuczenia lub zarysowania; znacznie odbiegać kolorem od wzorcowego; mogą wreszcie być pozbawione kątów prostych. To najtańszy gatunek płytek. Stosuje się je w miejscach, gdzie estetyka nie ma żadnego znaczenia lub są praktycznie niewidoczne – w kotłowniach, schowkach, garażach itp.
Warto wspomnieć, że nie ma ścisłych, odgórnie narzuconych norm, do którego gatunku należy zakwalifikować daną płytkę. Taką klasyfikację każdy producent układa osobno. Z tego powodu, płytki gatunków II i III potrafią znacznie różnić się między sobą.
Należy również zwrócić uwagę na fakt, że im gorszego gatunku płytki kupujemy, tym więcej musimy ich kupić. Wiele z płytek niższych klas (zwłaszcza III), jest bowiem tak wybrakowana, że nie będziemy mogli w ogóle ich użyć. Z tego powodu płytki takie należy kupować z większym naddatkiem.
Jeśli zaś chodzi o handel detaliczny, to zawsze należy informować klienta o tym, jakiego gatunku produkt kupuje. W przeciwnym razie może to stanowić podstawę reklamacji i narazić nas na koszty.
To, że nadal czytasz ten artykuł, dobitnie świadczy, że chciałbyś kupić płytki w hurcie. Jeśli chcesz kupić gres I, II lub III gatunku, koniecznie sprawdź nasze ogłoszenia. Znajdziesz tam płytki ceramiczne, glazurę i terakotę wszystkich wspomnianych gatunków.