Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
Palety są podstawowymi jednostkami ładunkowymi stosowanymi obecnie w transporcie. Ich wpływ na usprawnienie przewozu towarów jest ogromny. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele różnych rodzajów palet. Mogą różnić się parametrami, ale również surowcem, z jakiego powstają oraz przeznaczeniem. W jakie palety najlepiej zainwestować?
Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom palet stosowanym w transporcie.
Do najpopularniejszych palet na świecie należą europalety. Są to palety drewniane, otwarte, czterowejściowe. Na narożnikach są one oznaczane symbolami EUR lub EPAL. Do ich produkcji stosuje się normę EN 13698-1 oraz Kodeks UIC 435. Standardowo mają one wymiary 800 x 1200 mm, ale występują również w wariantach 800 x 600 mm (pół-paleta), 1000 x 1200 mm. Są to palety wymienne. Ich nośność sięga 4000 kg.
Są to palety drewniane, czterowejściowe, o wymiarach 800 x 1200 mm. Dostępne są też te same wymiary co w przypadku EPAL oraz w rozmiarze 400 x 600 mm (paleta wystawowa). Są to najczęściej palety zwrotne (oddaje się je właścicielowi). Występują w malowaniu czerwonym i niebieskim. Ich nośność sięga 1200 kg.
Są to, mówiąc najprościej, palety produkowane na potrzeby konkretnej firmy. Mogą mieć bardzo różne wymiary, dostosowane do konkretnego towaru, jak również zróżnicowaną budowę (różna ilość desek, bloki połączone deskami wzdłuż i wszerz) oraz nośność. Choć występują w wymiarach podobnych do europalet i mogą je przypominać, nigdy nie noszą oznaczeń EUR i EPAL. Mogą za to być znakowane logiem producenta. Palety przemysłowe mogą mieć niższą nośność od europalet. Są to najczęściej palety drewniane, czterowejściowe. Może występować na nich oznaczenie IPPC świadczące o procesie fumigacji palety.
Palety jednorazowe, to podobnie jak te przemysłowe, głównie palety drewniane. Również produkuje się je z pominięciem normy europejskiej (może występować oznaczenie IPPC). Podstawową cechą palety jednorazowej jest to, że nie podlega zwrotowi. Paleta taka zostaje zutylizowana po dostarczeniu na niej towaru do odbiorcy. Z tego powodu stosuje się ją w handlu zagranicznym (zwłaszcza poza Europę), gdzie zwrot palety do nadawcy mógłby być uciążliwy.
Właściwie nie mówimy tu o osobnym typie palety, ale pewnej funkcjonalności, o którą można rozbudować zwykłe jednostki ładunkowe. Skrzyniopalety składają się ze standardowej palety oraz nadstawki paletowej z odpowiadającego jej materiału. A więc palety plastikowe mają nastawki plastikowe, palety drewniane, drewniane (ale mogą też być tekturowe) itd. Na takich paletach, można przewozić duże ilości niewielkich produktów, bez potrzeby stosowania opakowań zbiorczych. Skrzyniopalety z reguły posiadają wieka lub klapy, którymi można je zamknąć.
Powyższe rodzaje palet mogą być dostępne na rynku jako palety nowe oraz palety używane. Szukasz palet dla swojego biznesu? Jeśli chcesz kupić hurtowo europalety z certyfikatem albo palety z Ukrainy, koniecznie sprawdź nasze ogłoszenia.
Znajdziesz je tutaj.