Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
Podstawowym zadaniem nawozów jest dostarczenie składników odżywczych roślinom. Należy jednak pamiętać, że nawozy również wpływają na pH gleby, co w długiej perspektywie może wpłynąć, na zdolność roślin do przyjmowania mikroelementów.
Są jednak rośliny, które wymagają gleby dalekiej od obojętnej. Dziś powiemy o takich, które rosną na glebie kwaśnej i o nawozach, które taki odczyn gleby pomagają uzyskać.
Jakie nawozy obniżają pH gleby?Dotyczy to zwłaszcza nawozów azotowych. Z nich w pierwszej kolejności należy wymienić silnie zakwaszających siarczan amonu, ale również fosforan amonu, saletrę amonową, saletrę potasową, saletrzak, siarkę i mocznik, a z nawozów naturalnych obornik. Wszystkie one świetnie się sprawdzą w przypadku roślin kwaśnolubnych.
Pod jakie rośliny stosować nawozy zakwaszające?Tak zwane rośliny kwaśnolubne wymagają ziemi o konkretnym pH, aby móc w pełni pobierać składniki odżywcze takie jak fosfor, potas, żelazo albo azot. Kiedy odczyn gleby jest neutralny lub zasadowy, nie mogą tego robić, wskutek czego zamierają. Do roślin kwaśnolubnych należą borówka amerykańska, żurawina, cytrusy, a z roślin ozdobnych azalie rododendrony czy hortensje.
Do hodowli tych i wielu innych roślin niezbędna jest nie tylko właściwa gleba, ale również nawozy utrzymujące jej odpowiednią kwasowość.
Jeśli szukasz nawozów zakwaszających glebę, sprawdź nasze oferty.
Znajdziesz je tutaj.