BiznesOferty.pl to miejsce, w którym przedsiębiorcy zamieszczają oferty i ogłoszenia w celu nawiązywania kontaktów biznesowych. Znajdziesz tu oferty handlowe, sprzedaży, zlecenia, pomysły na własny biznes, ogłoszenia współpracy i inne. Działamy od 2003 roku.
Oferuję Saponit, naturalny nawóz zawierający do 12% MgO. . Saponit wyróżnia się dużą powierzchnią właściwą, a co za tym idzie wymianą kationową, która powoduje że zawartość wody ubywa w miarę zapotrzebowania przez układ korzenny roślin. W związku z występowaniem suszy co roku wydaje się całkiem zasadne zastosowanie Saponitu.
W skład kompleksu wymiennego wchodzą głównie kationy Ca2+i Mg2+, w mniejszym stopniu K, Na, NH4 i inne. Najważniejszym problemem rolnictwa jest zachowanie żyzności gleby i zwiększenie plonów.
Rola magnezu w żywieniu gleby i roślin jest bardzo ważna. Po zebraniu zbiorów gleba traci dużą ilość magnezu, które nierzadko przewyższa zużycie fosforu.W przeciwieństwie do wapna i potasu znaczna część magnezu gromadzi się w nasionach i owocach, dlatego też magnez przechodzi z gleby do roślin, powodując zwiększony urodzaj, oraz lepszą jakość plonów. Bardzo dużo magnezu MgO potrzebują rośliny liściaste takie jak słonecznik, kukurydza, burak cukrowy (50-90kg/h MgO) dużo też zużywa ziemniak ( do 50kg/h) Zboża potrzebują mniej magnezu, ale zawartość też decyduje o wielkości urodzaju w szczególności w uprawach o krótkim okresie wegetacji.Wraz ze wzrostem intensyfikacji rolnictwa, stosowanie nawozów fizjologicznie kwaśnych powoduje wzrost utraty magnezu z gleby. Z 1 hektara gleby ziem ornych leśnych wymywa się rocznie 25-40 kg. MgO co prowadzi do jego deficytu, niższych plonów i jakości produktów.Tak więc stosując saponit jako dodatek do gleby zawierający 10-12%MgO można polepszyć reakcję środowiskową gleby i jednocześnie zwiększyć zawartość magnezu. Po wykonaniu wieloletnich badań stwierdzono wysoką skuteczność naturalnego saponitu jako nawozu magnezowego, który kompleksowo działa na poprawę żyzności lekkich gleb kwaśnych .Dane naukowe uzyskane z doświadczeń polowych pokazują, że saponit jest bardzo skuteczny jako dodatek do gleby nawet w małych dawkach (1-3t/ha) W porównaniu do wapna jest bardziej aktywny. Jeśli efekt użycia wapna widzimy w drugim roku to w przypadku saponitu widzimy efekt już w pierwszym roku i zwiększa swoją aktywność w następnych latach, a co za tym idzie urodzaj. (działanie saponitu trwa do czterech lat ) Taki efekt powstaje wskutek dużej aktywności minerału i szybkości wchodzenia w rekcję z glebą. Dodanie saponitu do gleby na której zasiano grykę udowodniło że plony zbioru gryki wzrosły od 48 do 84% . Aby utrzymać dodatni bilans magnezu w glebie należy raz w roku dodawać do gleby 30-40 kg. MgO na 1 hektar.
Stosując saponit w dawkach 1, 1,5, 3t/ha uzyskujemy zawartość 110; 170; 340Kg/haMgO
To kompensuje stratę magnezu s powodowaną wymywaniem przez deszcze i zbiorem urodzaju. Jak wynika z doświadczeń wprowadzania do gleby saponitu wartość uwalnianego magnezu rosła w każdym roku żeby osiągnąć najwyższą wartość w trzecim roku.Warto zauważyć że w czasie obserwacji fenologicznych uprawy gryki w której stosowano saponit zauważono jaśniejszy zielony kolor, lepszą jednorodność, gęstość wschodzenia roślin, mocniejszą łodygę. Podczas uprawy zauważono że liście zwiększyły swoją powierzchnię, liczbę owoców i kwiatów, co pozytywnie wpłynęło na wydajność. Oczywiście, jest to powiązane z fizjologiczną rolą magnezu jako elementu, który zwiększa aktywność foto syntetyczną, zwiększenie aktywności węglowodanów, azotu i fosforu w metabolizmie roślin. Dodanie saponitu w dawce (3t/ha)nawet bez dodatku nawozów mineralnych spowodował znaczny wzrost wydajności uprawy do około 55%. Wskazuje to na wysoki efekt działania saponitu na nieurodzajną glebę.