Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
Żyjemy w czasach, kiedy zakładanie biznesu staje się coraz łatwiejsze. Postępująca cyfryzacja, gotowe platformy do stawiania biznesów w sieci, powszechnie dostępne kursy i szkolenia w wielu dziedzinach, to wszystko sprawia, że obecnie można założyć biznes naprawdę małym kosztem. Jaki więc biznes założyć dysponując niewielkim kapitałem? Czytaj nasz wpis do końca, a na pewno się dowiesz.
W erze cyfrowej istnieje wiele możliwości biznesowych, które nie wymagają dużego kapitału początkowego. Możemy zacząć od świadczenia usług online, takich jak pisanie tekstów, tłumaczenia, projektowanie graficzne, tworzenie stron internetowych czy zarządzanie mediami społecznościowymi. Usługi te wymagają wykształcenia lub umiejętności, ale można je świadczyć z domu. Wymagają jedynie komputera i dostępu do internetu.
Internet otwiera szerokie możliwości w zakresie sprzedaży produktów. Możemy rozpocząć sprzedaż na platformach e-commerce, oferując np. używane przedmioty, a następnie rozwinąć działalność, oferując własne produkty lub działając jako pośrednik. Założenie własnego sklepu internetowego również nie jest droższe niż kilka tysięcy, w sytuacji, gdy sprzedajemy w systemie dropshipping, staje się to naprawdę tanim rozwiązaniem.
Solidni dostawcy to skarb. Wiedzą o tym zarówno restauracje i punkty gastronomiczne, jak i poczty kwiatowe, czy kurierzy. Obecnie branża różnego rodzaju przesyłek drastycznie rośnie i nie jedna firma z otwartymi ramionami przyjmie samo zatrudnionego kierowcę. W wielu przypadkach wystarczy zresztą samochód osobowy. Do tego nawigacja (którą każdy ma przecież w telefonie) i można śmiało ruszać w miasto na zlecenie.
Jasne! Nie jest to najtańsza opcja w tym zestawieniu, ale należy pamiętać, że jak na działalność stacjonarną franczyza potrafi być tania. Istnieją bowiem firmy tego typu, które możemy uruchomić za nawet kilkanaście tysięcy złotych. I nie mówimy tu tylko o placówkach bankowych. Taką tanią opcją mogą być ciucholandy, cukiernie lub sklepy zielarskie. Wszędzie tam, gdzie nie potrzebujemy dużej przestrzeni, a towar nie zajmuje dużo miejsca i jest dość tani, franczyza może być oszczędnym rozwiązaniem.
Drobne usługi, na które jest stały popyt, można zacząć wykonywać niemal bezkosztowo. Do takich usług należą sprzątanie, opieka nad zwierzętami, opieka nad dziećmi, naprawy domowe, utrzymanie ogrodów, korepetycje, a nawet coaching biznesowy. Popyt na nie może być miejscami bardzo duży, a kapitał początkowy niewielki (podstawowy sprzęt lub narzędzia). Nie musimy również wydawać dużo pieniędzy na marketing, bo zadowoleni klienci będą nas polecać dalej.
Jeśli nadal szukasz pomysłu na biznes sprawdź ogłoszenia na naszej stronie. Znajdziesz tu propozycje współpracy oraz dofinansowania firm. Jeśli szukasz wspólnika koniecznie zapoznaj się z ofertami z tej kategorii.
▸ Skąd początkujący przedsiębiorca może pozyskać finansowanie?
▸ Jak dobrze napisać biznesplan?