Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
Zużycie prądu w firmie to jedna z podstawowych bolączek przedsiębiorców. Jego efektywne obniżenie pozwala drastycznie zmniejszyć koszty firmy. Istnieje wiele sposobów na obniżenie zużycia prądu w przedsiębiorstwie (więcej na ten temat czytaj tutaj). Jedną z nich jest właściwy dobór sprzętu elektronicznego.
Jak jednak dobrać go właściwie? Skąd wziąć informacje na temat zużycia prądu i ekologiczności danego urządzenia komercyjnego?
Ułatwi nam to klasa energetyczna urządzenia, zwana również klasą efektywności energetycznej, którą znajdziemy na etykiecie efektywności energetycznej sprzętu RTV i AGD.
Klasa efektywności energetycznej (również nazywana klasą energetyczną) to system oznaczania efektywności energetycznej artykułów gospodarstwa domowego, takich jak monitory, telewizory, żarówki, lodówki, zmywarki, klimatyzatory itp. System ten ma na celu informowanie konsumentów o tym, jakie urządzenia zużywają mniej energii i są bardziej przyjazne dla środowiska. Ma również zastosowanie przy zakupach biznesowych.
Klasa energetyczna jest oznaczana literami alfabetu od A do G, gdzie A oznacza najwyższą efektywność energetyczną, a G oznacza najniższą. Klasyfikacja ta weszła w życie w Unii Europejskiej 1 marca 2021 i zastąpiła dawne klasy od A+++ do D. W obecnej klasyfikacji klasy A i B są pozostawione dla sprzętu, który dopiero powstaje i będzie powstawał w dalszej przyszłości. Jest to wynik ciągłego postępu technologicznego, który pozwala na tworzenie coraz bardziej energooszczędnych urządzeń.
Co ciekawe z etykiety efektywności energetycznej możemy również dowiedzieć się dużo więcej o parametrach kupowanego sprzętu, a co za tym idzie o kosztach lub oszczędnościach, jakie on nam wygeneruje. I tak z nowych etykiet dowiemy się np. jakie będzie zużycie energii przez 1000 godzin użytkowania sprzętu, a także jakie są klasy efektywności poszczególnych funkcji urządzenia (np. efektywność wirowania w pralce). Powyższe parametry pozwolą lepiej ustalić opłacalność inwestycji w dany sprzęt komercyjny i dokładniej zaplanować koszty naszej firmy.
Wybierając sprzęt z wyższą klasą energetyczną, można zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, a także zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Kupując sprzęt elektroniczny, warto również uważnie dobrać jego dostawcę. Jeśli szukasz ofert elektroniki użytkowej dla swojej firmy, koniecznie sprawdź nasze ogłoszenia. Jeżeli chcesz kupić w hurcie komputery lub monitory, koniecznie, sprawdź, co przygotowali nasi oferenci. A jeżeli interesują Cię hurtowe oferty sprzętu AGD, znajdziesz je tutaj.