Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
Energia elektryczna jest dziś powszechnie wykorzystywana i nie ma chyba przedsiębiorstwa, które by z niej nie korzystało. Dlatego oszczędzanie energii elektrycznej to świetny sposób na poprawę sytuacji finansowej firmy oraz polepszenie swojego wizerunku jako przedsiębiorstwa dbającego o środowisko.
Zastanówmy się więc, jak można łatwo obniżyć koszty energii elektrycznej. Poniżej przyjrzymy się kilku sposobom na tanie oszczędności:
1. Maksymalne wykorzystanie światła słonecznego. Dzięki zaaranżowaniu biura lub zakładu tak, aby nasi pracownicy mogli jak najpełniej wykorzystać światło dnia, możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt kilowatogodzin miesięcznie.
2. Zamiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne. Żarówki są odpowiedzialne za znaczną część zapotrzebowania na prąd. Stawiając na żarówki LED lub żarówki kompaktowe oszczędzamy mnóstwo energii, a żywotność tych żarówek jest przecież dłuższa niż tych zwykłych.
3. Wyłączanie urządzeń elektrycznych, gdy przestajemy ich używać. Należy pamiętać, że nawet wyłączone urządzenie podłączone do gniazdka pobiera energię elektryczną. Dlatego warto je wyłączać. Można to zrobić za pomocą listwy zasilającej z przyciskiem odcinającym zasilanie lub poprzez wyłączanie urządzeń bezpośrednio z gniazdka.
4. Unikanie trybu czuwania. Tryb czuwania to prawdziwa zmora biur. Pracownicy, którzy chcą mieć łatwy dostęp do swoich komputerów, często pozostawiają je właśnie w trybie czuwania. To błąd. Tryb czuwania pobiera energię, nawet gdy urządzenie jest pozornie wyłączone. Można zrezygnować z trybu czuwania na urządzeniach, które nie są używane przez dłuższy czas.
5. Zastosowanie urządzeń energooszczędnych. Urządzenia takie jak klimatyzatory, lodówki, drukarki lub komputery mogą zużywać dużo energii. Wybierajmy więc sprzęty oznaczone jako energooszczędne i zwracajmy uwagę na wartości klasy efektywności energetycznej (więcej o klasach energetycznych znajdziesz tutaj).
6. Optymalizacja oświetlenia. Jak wspomnieliśmy, oświetlenie jest bardzo energochłonne. Z tego powodu warto postawić na sterowniki ruchu, czujniki zmierzchu i inne urządzenia pozwalające zarządzać oświetleniem, a co za tymi idzie zużyciem energii.
7. Dbałość o izolację budynku. Odpowiednie zaizolowanie budynku jest kluczowe nie tylko dla zachowania ciepła w zimie i chłodu latem. Staranne docieplenie budynku może zredukować rachunki za energię nawet o 30%.
Powyższe strategie mogą pomóc firmom w ograniczeniu kosztów oraz polepszeniu swojego wizerunku. Większość z nich można wprowadzić bezkosztowo, wyłącznie lepiej zarządzając zużyciem energii. Czasem jednak trudno jest obyć się bez kosztów. W sytuacji, gdy nasz budynek wymaga docieplenia lub konieczna jest wymiana okien, warto skorzystać z usług fachowca. Podobnie, jeśli posiadasz starą lub wadliwą instalację elektryczną, znalezienie odpowiedniego wykonawcy może nie być łatwą sprawą. Dlatego, jeśli szukasz fachowca, który wykona dla ciebie usługi budowlane, przejrzyj ogłoszenia na BiznesOferty.pl.
Znajdziesz je tutaj.