Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
Kupując zabawki dla najmłodszych, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich konstrukcję oraz materiały, z których zostały wykonane. Własnoręczna ocena tych parametrów może być bardzo trudna, dlatego powstał cały szereg certyfikatów, wykazujących bezpieczeństwo konkretnych zabawek.
Z całej gamy występujących na rynku certyfikatów warto wspomnieć o kilku podstawowych, które są szczególnie cenione w branży zabawkowej:
Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka – certyfikat przyznawany przez Instytut Matki i Dziecka gwarantuje, że produkt posiada cechy bezpieczeństwa ogólnego oraz bezpieczeństwa rozwojowego i zdrowotnego oraz jest dopasowany do wieku dziecka i gwarantuje jego prawidłowy rozwój;
Atest Państwowego Zakładu Higieny – atest ten gwarantuje, że zabawka jest bezpieczna dla ludzi i środowiska pod kątem jej składu oraz właściwości;
Certyfikat Bezpieczny dla dziecka – przyznawany przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi certyfikat gwarantuje, że zabawka jest bezpieczna dla dziecka i gwarantuje komfort użytkowania, a jej skład jest odpowiedni do sposobu użytkowania i wieku najmłodszych;
Certyfikat TÜV – to przyznawany przez TÜV Rheinland Group certyfikat potwierdzający, że zabawki są bezpieczne i nie zawierają toksyn. Ocenia się je również pod kątem właściwości chemicznych, fizycznych i elektrycznych.
CE (Conformité Européenne) – oznaczenie produktów dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej. Co ważne nie jest to certyfikat przyznawany przez niezależną instytucję, ale deklaracja producenta, że produkt spełnia unijne dyrektywy. Dlatego widząc zabawkę z tym oznaczeniem, warto zachować ostrożność i upewnić się, że dysponuje ona również certyfikatami. Zwłaszcza że oznaczenie Conformité Européenne bardzo łatwo pomylić ze znakiem China Export. To pierwsze charakteryzuje się dużo większym odstępem między literami. Oznaczenie chińskie rzecz jasna nie gwarantuje niczego.
OEKO-TEX Standard 100 – certyfikat stworzony dla tekstyliów, które wchodzą w kontakt ze skórą człowieka. Zabawki muszą uzyskać I klasę tego certyfikatu, czyli być przyjazne dla skóry dziecka (więcej o certyfikacie OEKO-TEX czytaj tutaj)
Jak widać, na rynku dostępnych jest wiele certyfikatów, którymi można się kierować przed zakupem. Co istotne certyfikacja zabawek jest równie ważna dla rodzica, jak i dla dystrybutora. Temu ostatniemu gwarantuje bowiem szybkie zbycie produktu.
Jeśli jako dystrybutor szukasz zabawek w hurcie, to dobrze trafiłeś. Sprawdź jakie oferty handlu zabawkami znajdziesz na naszej stronie.
Znajdziesz je tutaj.