Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
Liczbę wszystkich obiektów zabytkowych, takich jak pałace, kompleksy pałacowo-parkowe, dwory itp. wpisanych w Polsce do rejestru zabytków szacuje się obecnie na 78 tys. Część z nich stanowi trwałą ruinę, a część jest już przystosowania do pełnienia nowych funkcji. Większość z nich stanowi gratkę dla inwestora pragnącego włożyć kapitał w nietypową nieruchomość i uzyskać satysfakcjonującą stopę zwrotu.
W jaki sposób zarobić na pałacu lub dworku? Ile trzeba w niego zainwestować i czy zawsze w remont? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Z tego artykułu dowiesz sięNieruchomości zabytkowe to niezwykła forma przestrzeni, która poza doznaniami estetycznymi daje nam również wrażenie obcowania z minionymi epokami. Dlatego dworki i pałace sprawdzą się we wszystkich biznesach, w których liczą się szczególne doznania klienta. Mogą więc to być hotele, centra konferencyjne, SPA, domy seniora itp. Predestynuje je do tego duża kubatura i spora liczba pomieszczeń, ale również przestrzeń wokół nich. Dawne siedziby magnatów były z reguły otoczone pierścieniem ziemi prywatnej, z której do dziś bardzo często zachował się park lub ogród. Dzięki temu tereny wokół pałaców świetnie nadają się do wszelkiego rodzaju wypoczynku. Mają one zastosowanie począwszy od usług medycznych, gdzie wypoczynek na świeżym powietrzu bywa niezbędny, przez infrastrukturę sportową (jak np. korty tenisowe), po szeroko rozumianą rekreację. Otoczenie pałaców może okazać się wymarzonym miejscem do uprawiania tych wszystkich aktywności. Coraz więcej hoteli ulokowanych w zabytkowych miejscach otwiera tuż obok stadniny, a położone w nieco bardziej odludnej okolicy, organizują naukę wspinaczki lub gry terenowe w lesie. Te wszystkie aktywności, połączone z niezwykłą architekturą miejsca, pozwalają zapewnić gościom niepowtarzalne doznania.
Nieruchomości zabytkowe nierzadko stanowią spore wyzwanie dla inwestora ze względu na swój stan zachowania. Duże gabaryty, często wieloletnie zaniedbania, nadzór konserwatorski, który wymaga zastosowania specyficznych technik budowlanych lub szczególnego rodzaju materiałów. To wszystko sprawia, że zdecydowana większość dostępnych na rynku pałaców to trwałe ruiny. Jak to jednak z reguły bywa, to co dla jednych jest wadą, dla innych zaletą. Stąd niemała liczba inwestorów, którzy nabywają pałac w złym stanie technicznym po to, by go wyremontować i sprzedać z zyskiem. Jest to biznes dla bardzo zamożnych inwestorów, ponieważ koszt remontu pałacu to z reguły nie mniej niż 10 mil zł, a zdarzają się inwestycje dużo bardziej kapitałochłonne. Dla osoby, która ma odpowiednie środki i chce założyć biznes w zabytkowej nieruchomości, kupno już wyremontowanego pałacu może być bardzo korzystne. Przemawiają za tym trudności, których nastręcza sam remont. Z reguły będąc na początku tej inwestycji trudno dokładnie ocenić, ile będzie ona ostatecznie kosztować. W sytuacji, gdy wyremontowany pałac ma dopiero z czasem zacząć przynosić zyski (np. pełne obłożenie hotelu po kilku latach), przeciągający się remont może położyć całą inwestycję.
W tej sytuacji nie jeden inwestor woli wyłożyć z góry wiadomą sumę na już wyremontowany obiekt i skupić się na przystosowywaniu go do potrzeb swojej inwestycji.
To, że nieruchomość ma kilkaset lat, wcale nie musi oznaczać, że jest objęta ochroną konserwatorską. Aby tak się stało, obiekt musi spełnić kilka warunków. Wg ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 23 lipca 2003 r. zabytek oznacza: nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.
Wynika z tego wprost, że nie wszystkie stare budynki muszą od razu podlegać konserwatorowi lub być objęte ochroną w MPZP. Z tego tytułu wielu inwestorów poszukuje dworów lub pałaców ze względu na wartość gruntu, na którym stoją. Tego typu budowle mieszczą się bowiem często w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, jak centrum miasta, okolice kurortu turystycznego lub tereny o specyficznym mikroklimacie.
Z tego samego względu inwestorzy nie rzadko decydują się na procedurę wykreślenia nieruchomości z rejestru zabytków. Aby to zrobić, należy uzyskać opinię biegłego zaprzeczającą, że budynek ma cechy zabytku (np. nie przedstawia szczególnej wartości historycznej, artystycznej lub naukowej).
Na pozyskanej w ten sposób działce można dokonać dowolnej inwestycji budowlanej lub po prostu po dokonaniu rozbiórki, sprzedać sam grunt z zyskiem.
Inwestowanie w pałace to szczególna forma działalności biznesowej. Stanowi coś pomiędzy działalnością deweloperską, a konserwacją zabytków. Dzięki niej można dać drugie życie budynkom, które bez takiej interwencji mogą zupełnie zniknąć z krajobrazu. I chociaż czasem opłaca się wykorzystać okazję i zdobyć atrakcyjną działkę kosztem stojącego na niej budynku, to jednak odrestaurowanie dawnego pałacu i nadanie mu nowej funkcji jest z pewnością dużo bardziej satysfakcjonującą działalnością. Oby wszystkie pałace w Polsce znalazły swoich inwestorów.
▸ Zastanawiasz się nad kupnem nieruchomości zabytkowej pod inwestycję? Zobacz dostępne ogłoszenia w kategorii Sprzedam nieruchomość zabytkową.
▸ Szukasz gotowca inwestycyjnego? Poszerz swoją wiedzę na ten temat - Jak rozpoznać gotowiec inwestycyjny?
▸ Interesujesz się flipowaniem? Oferty o tej tematyce znajdziesz w kategorii Flipy.