Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
Najszybszą drogą, by zarobić na nieruchomości komercyjnej jest oczywiście jej wynajem. Niektórzy właściciele chcą jednak samemu wykorzystać swoje lokale użytkowe. Jest to bardzo opłacalne posunięcie, pozwalające oszczędzić firmie na kosztach wynajmu. Co, jednak gdy nasz lokal jest niewielki i nie da się w nim otworzyć restauracji, sklepu czy innej działalności z prawdziwego zdarzenia? Na to pytanie odpowie poniższy tekst. Oto 5 pomysłów na działalność w małym lokalu. Czytaj dalej!
Mając niewielki lokal, warto pomyśleć o działalności, która nie zajmuje dużo miejsca. Takim rozwiązaniem z pewnością jest firma w usługach finansowych. Może to być standardowy punkt jakiegoś banku, otwarty na zasadzie franczyzy (obecnie mniej popularna opcja), ale również punkt opłat lub biuro brokerskie. W lokalu takim najwięcej miejsca zajmują szafy na dokumenty, których jednak z roku na rok będzie coraz mniej (ogólny trend odchodzenia od papieru). Poza tym potrzebujemy miejsce jedynie na biurko z komputerem, nasze krzesło i krzesła dla klientów.
Równie niewiele miejsca wymaga biuro podróży, z tą różnicą, że tutaj warto zapewnić naszym klientom maksymalny komfort. O ile w punkcie opłat klient nie spędza zbyt dużo czasu, o tyle w biurze podróży mogą być to całe godziny spędzone na wybieraniu ofert. Warto więc zainwestować w kanapę, a krzesła dla klientów zamieć na fotele. Biuro podróży sprawdzi się w przypadku lokalu, który ma witrynę i jest w miarę łatwo dostępny z zewnątrz. Biuro bez witryny, na końcu korytarza, może być mniej przydatne dla takiej działalności. Podobnie w jak usługi finansowe, również ten biznes może funkcjonować na zasadzie sieci franczyzowej.
Innym pomysłem na biznes niewymagający dużo miejsca jest biuro nieruchomości. Podobnie jak w wyżej wymienionych przypadkach najważniejszym wyposażeniem jest tu biurko i komputer. W przypadku takiego biura bardzo ważna jest jednak witryna. Oferowane domy i mieszkania musimy móc zaoferować osobom z zewnątrz, dlatego biuro nieruchomości warto otworzyć, jeśli mamy nieruchomość w dobrej lokalizacji.
Rozwój rynku e-commerce sprawia, że pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na łatwe sposoby nadawania i odbioru paczek. Punkt odbioru paczek może być bardzo dobrym pomysłem, jeśli dysponujemy niewielkim lokalem. Wprawdzie tu możemy potrzebować nieco więcej miejsca niż w przypadku usług finansowych, ale wciąż może być to całkiem mały metraż. Punkt taki najlepiej założyć na dużym osiedlu lub w pobliżu marketów, centrów handlowych czy parków biznesowych, tak, aby wielu klientom było „po drodze” odebrać naszą paczkę.
Ta opcja jest już typowo sezonowa i sprawdzi się głównie w miejscowościach turystycznych lub w centrach dużych miast. Nadal jednak może być to pomysł bardzo opłacalny, biorąc pod uwagę, że lody można sprzedawać z okienka, a jeśli zainwestujemy w lody włoskie, to nawet nie będziemy potrzebowali przestronnej lady do ich prezentowania. Lodziarnia to dobry pomysł w przypadku mikroskopijnych lokali. Więcej na ten temat czytaj tutaj: Pomysł na biznes – lodziarnia.
Mały lokal morze z powodzeniem służyć świadczeniu usług rzemieślniczych. Wiele z nich nie wymaga bowiem dużej powierzchni. Zakład ślusarski, krawiecki lub szewski może się okazać strzałem w dziesiątkę, o ile tylko dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami. Tego typu usługi również sprawdzą się w okolicy centrów handlowych, marketów lub dużych osiedli mieszkaniowych.
Jak widać nawet w małym lokalu, można zorganizować dochodowy biznes. Jeśli szukasz dobrego franczyzodawcy, który pomoże Ci otworzyć biznes w Twoim małym lokalu, przejrzyj oferty z kategorii szukam franczyzobiorców. Jeżeli zaś dopiero szukasz niewielkiego lokalu, w którym chcesz rozkręcić biznes sprawdź ogłoszenia lokale handlowe, lokale na parterze i lokal z witryną.
▸ Jakie są koszty i opłaty związane z prowadzeniem franczyzy?
▸ Co to jest umowa franczyzowa i jakie elementy musi zawierać?