Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
Utrzymywanie wysokich kompetencji pracowników jest podstawowym wymogiem dobrze działającej firmy. W sytuacji szybko zmieniającej się gospodarki ma to jednak szczególne znaczenie. Obecnie postępująca cyfryzacja wywołuje spore przetasowania na rynku pracy. Jedne zawody powoli odchodzą w zapomnienie, a wzrasta znaczenie drugich. Dotyczy to zwłaszcza pracowników branży IT, na których zapotrzebowanie ciągle rośnie oraz magazynierów, konsultantów telefonicznych, a ostatnio nawet marketingowców, których powoli wypiera sztuczna inteligencja.
Zmiany na runku pracy wiążą się oczywiście z niedoborami pracowników z konkretnych dziedzin. Jak sobie więc radzić z zapotrzebowaniem na specjalistów, których nie ma na rynku? Odpowiedzią jest reskilling pracowników, czyli wykorzystanie zasobów, które już posiadamy.
Najprostszym sposobem na pozyskanie wykwalifikowanego specjalisty, kiedy brakuje takich na rynku, jest po prostu podniesienie kwalifikacji jednego z naszych pracowników. Reskilling, bo tak nazywa się ta metoda, polega po prostu na zapewnieniu naszemu podwładnemu kursu lub szkolenia w celu dostarczenia mu nowych umiejętności. Jest to metoda bardzo podobna do upskillingu, przy czym w tym ostatnim przypadku pracownik ulepsza umiejętności, które już posiada. W przypadku reskillingu zdobywa zupełnie nowe.
Reskilling ma na celu zarówno ochronę pracowników przed utratą pracy z powodu np. automatyzacji produkcji, jak i zapewnienie im możliwości rozwijania się zawodowo i dostosowywania się do nowych trendów. Może być realizowany przez różne środki, takie jak kursy szkoleniowe, programy rozwojowe, szkolenia wewnętrzne w firmach lub nawet programy rządowe wspierające przekwalifikowanie się pracowników.
Jak każdy proces szkoleniowy reskilling należy rozpocząć od zbadania potrzeb szkoleniowych, czyli ustalenia, jakiego specjalisty potrzebujemy i jakie powinien mieć on umiejętności. Gdy to już wiemy, należy wybrać pracowników, którym zaproponujemy ścieszę rozwoju. Nawet jeśli potrzebujemy tylko jednej osoby, to powinniśmy rozważyć kilku kandydatów, ponieważ nie każdy z nich musi chcieć przyjąć proponowane przez nas stanowisko. Rozważając kandydaturę konkretnych osób, powinniśmy zastosować indywidualne podejście. Powinniśmy rozważyć nie tylko obecne umiejętności i doświadczenie pracownika, ale również jego zainteresowania, a nawet cechy charakteru, które mogą sprzyjać lub przeszkadzać w pracy na konkretnym stanowisku.
Gdy już mamy odpowiedniego kandydata, który chętnie podda się reskillingowi, powinniśmy zastanowić się nad doborem odpowiednich środków. W zależności od dziedziny, w której chcielibyśmy wykształcić naszego pracownika, możemy zastosować szkolenia (zdalne, stacjonarne, wewnętrzne), kursy, mentoring, a nawet, w skrajnych przypadkach, studia (więcej o szkoleniach czytaj tutaj).
Kształcenie własnych pracowników to coś więcej niż zapełnianie luki kadrowej. Jedną z podstawowych motywacji do pracy, jaką wskazują współcześni pracownicy, jest możliwość rozwoju. Umożliwiając swoim podwładnym zmianę kompetencji i rozwój w nowej dziedzinie, kształtujemy swój wizerunek dobrego pracodawcy. Ponadto prowadząc wewnętrzne rekrutacje, oszczędzamy czas i pieniądze, które w innych okolicznościach przeznaczylibyśmy na kosztowne rekrutacje lub wynajem pracowników. Do tego pracownik, którego już znamy, z pewnością dużo lepiej odnajdzie się w firmie niż osoba z zewnątrz. Zmniejsza to więc ryzyko nietrafionych rekrutacji pracowników.
Jeśli czytasz ten tekst, to z pewnością szukasz możliwości rozwoju dla swoich pracowników. Pomogą Ci w tym szkolenia. Na BiznesOferty.pl znajdziesz wiele firm szukających zleceń szkoleniowych. Wiele z nich oferuje szkolenia zawodowe, które pomogą się przekwalifikować Twoim pracownikom. Jeśli interesują Cię szkolenia biznesowe, sprawdź poświęconą im kategorię.
Którą stronę przejrzysz jako pierwszą?▸ Jak wykorzystać ChatGPT w firmie? (tekst na blogu)
▸ Kursy (lista ogłoszeń dotyczących kursów)