Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
Emerytura to dla wielu osób czas odpoczynku i relaksu, ale są i tacy, dla których jest to doskonała okazja do rozpoczęcia własnego biznesu. Prowadzenie działalności na emeryturze może przynieść nie tylko dodatkowy dochód, ale również nowe wyzwania i satysfakcję z działalności, którą się kocha. Warto zatem zastanowić się, jaki biznes może być najlepszy dla emeryta. W tym artykule przedstawiamy pięć perspektyw, które warto rozważyć.
Osobom młodym lub w średnim wieku często zdarza się myśleć o emerytach, jako o ludziach nienadążających za współczesnością. Zapominają oni jednak, że dzięki wieloletniemu doświadczeniu zawodowemu, emeryci posiadają unikalne umiejętności i wiedzę, które mogą być cenne dla innych firm i przedsiębiorców. Działalność konsultingowa pozwala wykorzystać te umiejętności, oferując doradztwo w konkretnej dziedzinie. Może to być np. doradztwo biznesowe, finansowe, marketingowe lub zarządzanie zasobami ludzkimi. Konsulting daje możliwość elastycznego harmonogramu pracy i wyboru klientów, co dla emerytów może być bardzo istotne.
Współcześni emeryci coraz lepiej radzą sobie w świecie wirtualnym. Stwarza to szczególne możliwości w e-commerce, które staje się coraz łatwiejsze w obsłudze. Dzięki dropshippingowi, serwisom ułatwiającym projektowanie stron internetowych itd. stworzenie swojego sklepu internetowego jest coraz prostsze. Dzięki niskim kosztom startowym i możliwości prowadzenia biznesu bez wychodzenia z domu emeryci mogą sprzedawać produkty lub usługi, które są związane z ich zainteresowaniami. To także doskonała okazja do pozostania aktywnym i w kontakcie z klientami.
Choć w Polsce oferta jest jeszcze ograniczona, to na Zachodzie już większość firm franczyzowych jest otwarta na emerytów. Dotyczy to zwłaszcza branż, gdzie działalność można wykonywać małym nakładem kosztów, jak punkty opłat, biura nieruchomości, pośrednictwo finansowe itd. W tego typu branżach zaawansowany wiek może być nawet zaletą, gdyż osoby starsze budzą większe zaufanie, niż te w średnim wieku. Paradoksalnie zaletą mogą być tu również niewygórowane oczekiwania finansowe większości emerytów. Tacy biorcy franczyzy będą podejmowali zdecydowanie mniej decyzji ryzykownych oraz o wątpliwej legalności.
Wielu emerytów ma jakieś hobby, ale nie każdy decyduje się przekuć je w biznes, a to błąd. Dysponując umiejętnościami manualnymi lub znając się na rękodziele można śmiało na tym zarabiać. Na początek może w tym pomóc działalność nierejestrowana, a i założenie tradycyjnej działalności, w przypadku emeryta jest dużo bardziej opłacalne. Utalentowani emeryci z reguły sprzedają swoje wyroby w internecie lub prowadzą pracownię rzemieślniczą. Taka pracownia może nie tylko tworzyć wyroby na zamówienie, ale mogą się w niej również odbywać warsztaty rzemiosła lub inne aktywności.
Często emeryci dysponują ogromną wiedzą i doświadczeniem życiowym, które mogą przekazywać innym. Dlatego senior coaching, czyli oferowanie usług mentorstwa i pomocy innym osobom w ich rozwoju zawodowym i osobistym, może być doskonałym biznesem dla emerytów. Mogą oni organizować warsztaty, szkolenia, prowadzić sesje indywidualne lub pisać poradniki. To świetna okazja do dzielenia się swoją mądrością i wpływania na innych ludzi.
Wybór odpowiedniego biznesu dla emeryta zależy od indywidualnych zainteresowań, umiejętności i celów. Niezależnie od wybranej perspektywy, warto pamiętać, że przedsiębiorczość na emeryturze powinna być przyjemnością i sposobem na rozwijanie się, a nie dodatkowym źródłem stresu. Dlatego najważniejsze jest wybranie takiej działalności, która będzie dostarczać satysfakcji i spełnienia, jednocześnie pozwalając na utrzymanie równowagi między pracą a odpoczynkiem.
▸ Czy dom opieki to dobra inwestycja?
▸ Co to jest umowa franczyzowa i jakie elementy musi zawierać?