Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
Spowolnienie gospodarcze to czas, gdy coraz mniej osób decyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Mniej pieniędzy w portfelach klientów, trudniejsze do oceny ryzyko, niedostępność kredytów i ogólna niepewność jutra, to czynniki, które nie zachęcają do zakładania własnej działalności. Ale czy słusznie? Kryzys to przecież również czas, gdy wiele rzeczy tanieje (np. nieruchomości inwestycyjne), pewne rynki gwałtownie rosną (np. windykacja) i nie trzeba długo szukać pracowników. Jaka więc firma opłaci się w dobie kryzysu i jaką działalność warto założyć, aby dorobić się w tym trudnym okresie? Czytaj dalej!
Branża transportowa to jeden z beneficjentów ostatnich kryzysów. Przeniesienie się działalności wielu firm do internetu zwiększa popyt na usługi kurierskie. Przy czym nie dotyczy to tylko e-commerce i dostaw jedzenia do domu (choć to też jest opłacalne). Równie dobrym, jeśli nie lepszym pomysłem mogą być transportowe usługi dla firm (np. przewożenie dokumentów lub paczek biznesowych). Co ważne, na tym rosnącym rynku nie trzeba wielkich nakładów, żeby rozpocząć działalność. Popyt na usługi transportowe jest tak duży, że nawet wielcy gracze, chętnie korzystają z pomocy, niewielkich, lokalnych firm transportowych, przy obsłudze swoich zamówień. Można więc wejść do tej branży dosłownie z jednym samochodem.
Kryzys oznacza cięcie kosztów, a cięcie kosztów oznacza, że rzadziej możemy pozwolić sobie na coś nowego. Przy czym, o ile mówimy o samochodzie, biżuterii, czy meblach, powoduje to po prostu rezygnację z zakupu, o tyle w przypadku odzieży raczej skłania, do kupna czegoś używanego. Stąd ciucholand staje się, w dobie kryzysu, doskonałym pomysłem na biznes. Sklep taki można otworzyć zarówno stacjonarnie, jak i w internecie, co pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszty. Do tego nieprzemijająca moda na ekologię sprawia, że możemy być o nasz biznes spokojni, nawet gdy wróci hossa.
Czytaj również: Na co należy zwrócić uwagę otwierając second hand?Szeroko pojęte doradztwo biznesowe to kolejny pomysł na biznes w dobie kryzysu. O ile jednak w przypadku doradztwa prawnego czy restrukturyzacji firm należy mieć odpowiednie uprawnienia, o tyle w przypadku windykacji wystarczą chęci i samozaparcie. Do prowadzenia takiej działalności wystarczy telefon i komputer. Można więc ją prowadzić całkowicie zdalnie, co również pozwala minimalizować koszty.
Czytaj również: Co to jest restrukturyzacja firmy i kiedy się ją stosuje?Współcześnie, gdy komunikacja telefoniczna w firmach odbywa się niemal wyłącznie online (przeczytaj nasz wpis o Wirtualnej Centrali Telefonicznej), świadczenie usług telemarketingu lub telefonicznej obsługi klienta, bez przeszkód może odbywać się zdalnie. Popyt na tego typu usługi rośnie, a wiele firm chętnie dokonuje ich outsourcingu. Podobnie jak w poprzednim punkcie, dysponując laptopem, telefonem i własną działalnością gospodarczą, można świadczyć tego typu usługi dla dużych firm, generując minimalne koszty.
Rozpoczęcie własnej działalności w dobie kryzysu wymaga z pewnością wiele odwagi i samozaparcia. Z drugiej jednak strony daje możliwość osiągnięcia spektakularnych sukcesów. Wiele współczesnych firm o światowym zasięgu zaczynało działalność właśnie w dobie kryzysu. Często były to firmy jednoosobowe, działające w niewielkiej skali i niepodejmujące nadmiernego ryzyka. I to zdaje się, jest najistotniejsze w zakładaniu firmy w trudnych czasach. Znaleźć taką działalność, która będzie przynosiła nawet niewielkie zyski wtedy, gdy inni będą tracić.
▸ 6 głównych zasad organizacji spotkań biznesowych
▸ Jak dobrze napisać biznesplan?